IŞİD ne işe yarar?

0

IŞİD üzerinden kimin neyi aklamaya, meşrulaştırmaya ve normalleştirmeye çalıştığına baktığımızda karşımıza çıkan resim, IŞİD’in bir istihbarat oyuncağına dönüşmesi sürecine dair kuvvetli ipuçları verecektir.

İstihbarat örgütlerinin İsviçre çakısı olan IŞİD, yaptıklarıyla konuşulsa da aslında ne işe yaradığıyla konuşulması gerekiyor. Diğer bir deyişle IŞİD üzerinden kimin neyi aklamaya, meşrulaştırmaya ve normalleştirmeye çalıştığına baktığımızda karşımıza çıkan resim, IŞİD’in bir istihbarat oyuncağına dönüşmesi sürecine dair kuvvetli ipuçları verecektir.

Suriye coğrafyasına girdiği andan itibaren Esed’in yüz binlerle ifade edilen katliamlarını ikinci plana atan IŞİD, Esed rejiminin katliamlarını unutturmaya yarar.

Suriye’de rejimden veya PKK’dan önce Suriyeli muhaliflere saldıran, şimdiye kadar daha çok Suriyeli muhalif öldüren ve muhaliflere karşı Baas rejimiyle koordineli saldırılar gerçekleştiren IŞİD, Suriyeli muhaliflere karşı Baas rejimini ayakta tutmaya yarar.

Baas rejimiyle özellikle petrol alışverişi ayyuka çıkan IŞİD, şu an muhaliflere koyduğu mazot ambargosunu senelerdir Baas rejimine koymayarak Baas çarklarının dönmesine yarar.

Kontrol altında tuttuğu toprakların %70’ten fazlasını Suriyeli muhaliflerle savaşarak ele geçiren IŞİD, muhaliflerin saha hâkimiyetini kırmaya yarar.

IŞİD’le mücadelenin patentini elinde tutan, bu mücadeleye ilk başlayan ve hâlâ ağır bedeller ödeyen Suriyeli muhalefetin yok sayılmasına, örselenmesine ve uluslararası yardımda saf dışı bırakılmasına yarar.

Kimyasal silahtan varil bombalarına kadar rejimin tüm toplu katliam silahlarına sessiz kalan ve Suriye’de sadece IŞİD’e yoğunlaşan uluslararası toplumun, Suriye’deki sorumluluğunu üstünden atmasına yarar.

Amerika’dan İngiltere’den yola çıkan bir IŞİD militanı adayının ülkeden çıkmasına nasıl izin verildiği, kendi istihbaratları tarafından neden durdurulmadığı sorularını cevaplayamayan Batı’nın tüm sorumluluğu Türkiye gibi Suriye’ye komşu ülkelere atmasına yarar.

İslam düşmanlarının, ırkçı faşistlerin, yabancı düşmanlarının, İslam’a, Müslüman toplumlara ve göçmenlere olan nefretlerini ve şiddet kullanımlarını meşrulaştırmasına yarar.

Irak’ta Maliki’ye, Suriye’de Esed’e verdiği kanlı destekle IŞİD’e ortam ve/veya sosyoloji oluşturan İran’ın, IŞİD’le mücadele bahanesiyle Suriye ve Irak’ı işgal etmesine yarar.

Stratejik olarak anlamsız Kobani saldırısıyla arkaik bir Kürt milliyetçiliğini hortlatarak, PKK’ya ve siyasi aparatı HDP’ye seçimler öncesi tepe tepe kullanacakları, milliyetçi oyları tahkim edecekleri ve nihayetinde buradan aldıkları oylarla barajı geçip son yılların en “başarılı” siyasi mühendislik operasyonuna dönüşecekleri bir siyasi atmosfer oluşturmaya yarar.

Terör örgütü PKK’nın uluslararası meşruiyet kazanmasına, Suriye’nin kuzeyinde yürüttüğü demografik mühendislikle devlet hayalleri kurmasına yarar.

Türkiye’de ve dünyanın dört bir tarafında resmi olarak terör örgütü olarak kabul edilen PKK’nın militanlarının ve sempatizanlarının, IŞİD de dahil olmak üzere terörle mücadelede ağır bedeller ödeyen Türkiye’yi terörle anma yüzsüzlüğünü gösterebilmesine yarar.

Kürt düşmanlığıyla bilinen Kemalist güruhun ve paralel çetenin, PKK ile kol kola girip Kandil-Pennsylvania-Nişantaşı hattından Türkiye’ye, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, Başbakan Davutoğlu’na, MİT’e operasyon çekmesine yarar.

IŞİD’in ne işe yaradığı bu kadar net iken söyleyin bakalım IŞİD’i kim destekliyor?

Share.

About Author

SETA’da Dış Politika Araştırmaları Direktörlüğü görevini yürüten Ufuk Ulutaş, Bilkent Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde lisans ve Ohio State Üniversitesi tarih bölümünde yüksek lisans derecelerini tamamladı. Ohio State Üniversitesi’nde doktora adayı oldu. Kudüs İbrani Üniversitesi’nde İbranice ve Ortadoğu politikası dersleri aldı. 2004-2009 yılları arasında Ohio State Üniversitesi’nde ders verdi. Mershon Uluslararası Güvenlik Çalışmaları Merkezi’nde araştırma asistanı ve Melton Yahudi Çalışmaları Merkezi’nde önce “Samuel M. Melton” ardından “George M. & Renée K. Levine” araştırmacısı olarak çalıştı. SETA Washington DC’de Ortadoğu Programı Koordinatörlüğü görevini yürüttü. Ortadoğu siyaseti ve tarihi, İsrail ve Yahudi tarihi, Türk dış politikası ve ABD’nin Ortadoğu politikası üzerine çok sayıda akademik makale ve rapor kaleme aldı. Halen TRT Türk kanalında “Küresel Siyaset” isimli dış politika ağırlıklı bir program sunmakta ve Akşam Gazetesi’nde köşe yazarlığı yapmaktadır.

Leave A Reply