Japonya’nın Fukuşima yatırımı

0

Japonya 3 Eylül Salı günü Fukuşima santralinden sızan radyasyonlu su problemini çözmek için 360 milyon Avro bir kurtarma planını tanıttı.

Japonya 3 Eylül Salı günü Fukuşima santralinden sızan radyasyonlu su problemini çözmek için 47 milyon yen değerinde (360 milyon Avro) bir kurtarma planını tanıttı.

Yetkililer durumu kontrol altına almak istediklerini belirtirken, dünya suda bulunan sezyum, stronsiyum, trityum gibi radyoaktif maddelerin denize karışmasının beraberinde getireceği zararlar konusunda endişeli.

Hükümet sözcüsü Yoshihige Suga, yapmış olduğu bir basın toplantısında Fukuşima’daki sorunları kökten çözmek için gerekli tedbirleri alacaklarını açıkladı. Nükleer yanlısı Başbakan Shinzo Abe ise şunu söyledi: “Tüm dünya Japonya’nın Fukuşima Birinci Nükleer Santrali’ni kapatıp kapatmayacağımızı merak ediyor. Hükümetimiz bu kötü durumun üstesinden gelecektir.”

Her gün 300 ton su

Paranın üçte ikisi radyasyonlu suyun denize sızmasını engellemek için toprağa özel bir madde enjekte edilerek yeraltında bir buz duvarı inşa etmek için kullanılacak. Reaktörlerle deniz arasındaki toprak altına her gün 300 ton su sızıyor ve bu sızıntı Pasifik Okyanusu’na karışıyor.

Ayrılan miktarın geri kalanı ise bin kadar tanker içinde depolanan suyun arıtılması için kullanılacak. ALPS adı verilen su arıtma sistemlerinin kapasitesini artırmak gerekiyor. Bu sistem sayesinde su, trityum hariç altmışa yakın radyoaktif maddeden arıtılıyor. Trityumun arıtılması için ise başka işlemler gerekiyor.

Su arıtma mekanizmalarından biri Mart ayında test edildi fakat şu an bakımda olduğu için çalışmıyor. TEPCO (Tokyo Elektrik Güç Şirketi) bu mekanizmadan üç tane daha kurmak istiyor fakat hükümet daha güçlü ekipmanların olması gerektiği kanaatinde.

Tokyo için kötü bir imaj

11 Mart 2011 tarihinde meydana gelen tsunamiden bu yana TEPCO, toprağa sızan ya da özel depolarda depolanan dört yüz bin ton suyla karşı karşıya kaldı. Buna her gün dört yüz ton ekleniyor ve henüz yeterli tedbir alınamadığından bu suyun bir kısmı doğrudan denize akıyor. Yakın zamanda depolama tankerlerinin birinden yüksek derecede radyasyon taşıyan 300 ton su sızdı. Bunun bir kısmı okyanusa karıştı.

Pazartesi günü TEPCO başkanı Shunichi Tanaka suyun daimi olarak depolanmasının imkânsız olduğunu ve uluslararası kamuoyunca kabul edilebilir bir seviyeye kadar arıtıldıktan sonra denize bırakılması gerektiğini belirtti.

Tokyo bu durumun 2020 Olimpiyatları’nda adaylığını olumsuz etkilemesinden endişeleniyordu. Fakat korktuğu gibi olmadı.

Kaynak: Le Monde

Çeviren: Gülgün Kozan Köse

Share.

About Author

Yeni Türkiye, ülke ve dünya gündeminin önemli başlıklarını bir araya getirmeyi amaç edinen bir yorum-analiz sitesidir. İç politika, bölgesel ve küresel siyaset, ekonomi ve düşünsel akımları kapsayan geniş bir alanda yayın faaliyeti yürütmektedir. Türkiye ve dünyanın önde gelen medya organlarını, web sitelerini ve düşünce kuruluşlarını düzenli olarak takip eden Yeni Türkiye, sahip olduğu geniş yazar kadrosunun özgün üretimleri dışında en güncel ve seçkin yazılı, sesli ve görsel haber, yorum, analiz ve raporları okurlarıyla buluşturuyor. Türkiye ve dünya gündemine olabildiğince geniş bir perspektifle bakmayı amaçlayan düşünsel bir platform olarak tasarlanan Yeni Türkiye, okuyucularının özgün yorumlarına da yer vermektedir.

Leave A Reply