PKK ve IŞİD’in terör kardeşliği

0

Şu an kontrol ettikleri topraklara hâkimiyetten ziyade tahakküm eden iki örgüt var karşımızda. Her ikisi de Suriye kaos içerisindeyken kendi ütopyalarını tek taraflı olarak ilan ettiler.

PKK ve IŞİD birbirinin karbon kopyası iki terör örgütü. Son zamanlarda birbirlerini yiyip durmaları sizi yanıltmasın, ikisi de benzer amaçlara ulaşmaya çalışan, benzer çizgideki sapık ideolojilerden beslenen ve benzer ilişki ağlarına sahip iki örgüt.

İki örgüt de kaosta fiili durumlar yaratarak tahakküm alanını genişletmeye çalışıyor. Şu an kontrol ettikleri topraklara hâkimiyetten ziyade tahakküm eden iki örgüt var karşımızda. Her ikisi de Suriye kaos içerisindeyken kendi ütopyalarını tek taraflı olarak ilan ettiler. Kaosun sürmesinden beslenen bu iki örgüt, sadece kaos ortamında fiili durumlarını devam ettirebileceklerinin farkında. Bakmayın siz sosyal medyada atıp tutan IŞİD’çi ve PKK’lı terör yandaşlarına, her iki grubun da ortak özelliği patolojik bir şekilde güvensizlik dünyasında yaşamalarıdır.

PKK Esed rejiminin yeddi emini olarak Suriye’nin kuzeyinde üç tane alana tahakküm ediyor. PKK Esed rejiminin suç ortağı. Esed rejiminin bölgesel hamileriyle karanlık ilişkiler içerisinde. IŞİD ise devlet kurduğunu zanneden ve yine Esed rejimiyle dirsek temasını yürüttüğü cephelerde ve diğerlerinde muhaliflere karşı zulmü şiar edinmiş, Müslüman katili bir taşeron örgüt. PKK da IŞİD de Müslüman kanından beslenen iki örgüt. IŞİD şimdiye kadar en büyük zararı Suriye’deki muhaliflere verdi, yani PKK’lıların zihin dünyasına göre en fazla “sakallı” katliamı yaptı. Aynı işi PKK’lılar da yapıyor. Sakallı olduğu için insan öldürüyorlar.

Her ikisinin de ortak kümesi Esed ve bölgesel hamileri. Türkiye, Tel Ebyad sonrası IŞİD’e müdahale etmeyi düşündüğünde en fazla PKK’lıların karşı çıkmasına da şaşırmayın. Terör kardeşliği bu, dayanışma şart. Esed rejiminin sözde PKK’nın kontrolündeki Haseke’de Esed rejimiyle muhaliflere karşı koordinasyon toplantısı yapması, bu üç grubun tıynetleri hakkında kuvvetli mesajlar veriyor. An itibarıyla bu üç grup benzer bölgesel/küresel odaklar tarafından manipüle ediliyor.

Birisi Haricilik dinini ideoloji edinmiş, diğeri de dinsizliği yol edinmiş ve sapık ideolojilerini tahakküm ettikleri alanlarda yaşayanlara empoze etmeye çalışan otoriter, baskıcı ve çeşitliliğe kapalı gruplar. IŞİD farklı olanların kafasını kesiyor da PKK hoş mu görüyor? Türkiye ve Irak sadece IŞİD’in değil PKK’nın da zulmünden kaçmış Kürtleri, Arapları, Türkmenleri vs. de barındırıyor.

IŞİD anlamsız bir şekilde Kobani’ye saldırıyor, bunun ekmeğini Türkiye’deki seçimlerde PKK yiyor. IŞİD Kobani’ye saldırıyor, PKK Türkiye’yi yakıp yıkıyor. IŞİD Suruç’a saldırıyor, PKK Türkiye’de teröre hız veriyor. IŞİD’la mücadele örtüsü altında PKK terör örgütü, kendisini kamu yararına dernek statüsüne sokmaya, Kemalist, Paralel, Nişantaşılı yandaşları da bize bunu yutturmaya çalışıyor.

Bir taraftan IŞİD diğer taraftan PKK, Türkiye’ye ve bölgesel müttefiklerine saldırıyor ve varlık nedenleriyle orantılı olarak Türkiye’yi terörize ediyorlar. Birinin diğerinden özünde hiçbir farkı yok. IŞİD ve yandaşları ne ise PKK ve Kemalist, paralel, Nişantaşılı yandaşları da o. Örgüt ne ise ona siyasi destek veren, onu meşrulaştırmaya çalışan, propagandasını yapan da o.

Share.

About Author

SETA’da Dış Politika Araştırmaları Direktörlüğü görevini yürüten Ufuk Ulutaş, Bilkent Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde lisans ve Ohio State Üniversitesi tarih bölümünde yüksek lisans derecelerini tamamladı. Ohio State Üniversitesi’nde doktora adayı oldu. Kudüs İbrani Üniversitesi’nde İbranice ve Ortadoğu politikası dersleri aldı. 2004-2009 yılları arasında Ohio State Üniversitesi’nde ders verdi. Mershon Uluslararası Güvenlik Çalışmaları Merkezi’nde araştırma asistanı ve Melton Yahudi Çalışmaları Merkezi’nde önce “Samuel M. Melton” ardından “George M. & Renée K. Levine” araştırmacısı olarak çalıştı. SETA Washington DC’de Ortadoğu Programı Koordinatörlüğü görevini yürüttü. Ortadoğu siyaseti ve tarihi, İsrail ve Yahudi tarihi, Türk dış politikası ve ABD’nin Ortadoğu politikası üzerine çok sayıda akademik makale ve rapor kaleme aldı. Halen TRT Türk kanalında “Küresel Siyaset” isimli dış politika ağırlıklı bir program sunmakta ve Akşam Gazetesi’nde köşe yazarlığı yapmaktadır.

Leave A Reply