Esed rejiminin, Suriye’nin başkenti Şam’ın banliyölerinden Doğu Guta’da kimyasal silahla gerçekleştirdiği iddia edilen katliamı A Haber’de yorumlayan SETA Başkanı Taha Özhan, katliama Birleşmiş Milletler (BM)’in sessizliğini küresel dengesizliklerin BM’deki arzı endam edişinin sıradan sonuçlarından biri olarak niteledi.

Özhan, “BM Genel Kurulu’nun iki daimi üyesi Suriye’deki çatışmada taraf. Esed ise bir mizansen içerisinde kimyasal silah kullanımı iddialarını inceleyecek BM heyetine müsaade etmeyecektir. Diğer taraftan, daha önceki olaylarda olduğu gibi Rusya bunu da bir komplo olarak okuyor ve muhalifleri suçluyor. Zaten bu kurumlar tıkanmış olan statükoyu korumak adına var olan kurumlar. Durum böyle olunca BM üzerinden bir tartışma yürütmenin hakikaten bir anlamı yok.” değerlendirmesinde bulundu.

Suriye’deki katliama yönelik BM’den başka harekete geçirilecek bir enstrümanın bulunmadığını belirten Özhan, “Çarpışan iki taraf var. O taraflardan biri, Esed rejiminden çok daha büyük bir sosyoloji olan muhalifler. Burada muhalefet açıkça desteklenip, bir Baas yenilgisi ile hitama ermediği sürece bu kısır döngü devam edecek.” dedi.

Esed’in, Mısır’da yaşanan benzer bir katliama ses çıkmaması üzerine, Sisi’nin yaptığı katliamlardan cesaret alarak bu kıyımları gerçekleştirdiğini ifade eden Özhan, Esed’in katliamının, Mısır atmosferindeki hukuksuzluklara uluslararası tepki gelmemesinin bölgede ortaya çıkardığı moral ortam üzerine yapıldığının altını çizdi. Özhan ayrıca, Esed’in Doğu Guta bölgesine havadan müdahale etmekte zorlandığı için bu tarz bir katliama imza attığını söyledi.