Türkiye’nin internet kaplanı uyanıyor

0

The Wall Street Journal, Türkiye’nin yükselen internet şirketlerine dair yayımladığı haber-analizde Türkiye’de “bir online Anadolu Kaplanı’nın uyanmaya başladığının” altını çiziyor. Ve yatırımcılara sesleniyor: “Kaplan uyandığında orada olun.”

Türkiye, Avrupa ekonomileri arasında çok nadir bulunan, fakat bir o kadar da rağbet gören büyüme gibi bir niteliğe sahip. Elde ettiği bu büyüme oranını düşünecek olursak, acaba yatırımcıların Türkiye’nin hızla gelişen internet ekonomisini dikkate alma zamanı geldi mi?

İstatistikler oldukça iyi görünüyor. Avrupa Birliği (AB) verilerine göre 27 AB ülkesinin %2 oranında gerçekleşen büyüme oranına kıyasla Türkiye’nin 2010 yılı gayri safi yurtiçi hâsıla büyüme oranı %9 oranında gerçekleşti. 2011 yılındaki büyüme oranı AB için %1,9 olarak öngörülürken Türkiye için %7,5 olarak tahmin ediliyor.

Türkiye’de 77 milyonluk nüfusun 35 milyonu internet kullanıyor ve araştırma firması Comscore’a göre bu kişilerin %70’i 34 yaş altında. Bu durum Türkiye’yi Avrupa’da internet kullanıcısı bakımından beşinci sıraya yerleştiriyor. Bu kullanıcılar Hollanda ve Birleşik Krallık’tan sonra Avrupa’da internette en uzun zamanı harcayan üçüncü kullanıcı kitlesini oluşturuyor.

Türkiye aynı zamanda sosyal medyayı da ele geçirmiş durumda. Türkiye internet kullanıcıları bakımından Facebook’ta ilk 5, Twitter’da ise ilk 10’da yer alıyor. Bunun yanı sıra Türkiye’nin altyapısı da gelişmiş durumda. Türkiye’de kredi kartı kullanımı, % 50 oranında olan Avrupa ortalamasını geçerek % 60’a ulaştı. İnternet üzerinden yapılan alışverişler ise güçlü bir şekilde gitgide artıyor.

Rusya’nın aksine lojistik ve fiziksel altyapı da oldukça sağlam ve yapılan güçlü yatırımlar sayesinde iletişim ağı da gelişmiş durumda. 3G ağı en azından büyük şehirlerde diğer Avrupa ülkelerindekilerden çok daha hızlı. Büyük şirketlerin genç Türk şirketlerine yatırım yapması (Güney Afrika şirketi Naspers e-ticaret sitesi Markafoni’de çoğunluk hissesi satın aldı, eBay şirketi sanal pazar GittiGidiyor’u satın aldı, Amazon.com şirketi ise Çiçek Sepeti’nden hisse aldı), Rus arama motoru Yandex’in Türkiye pazarına girmesi iyiye işaret ediyor. Yoksa bir online Anadolu Kaplanı uyanmaya mı başladı?

Münih’te gerçekleştirilen DLD Konferansı’nda Türkiye’nin yatırım için altın bir fırsat sunduğu gösterildi. Buna rağmen Antalya’da gerçekleştirilen Startup Turkey Konferansı’nda şu an piyasaya girmenin cesur bir karar olduğu sonucu çıktı.

Konferansı organize eden Burak Büyükdemir Türkiye’deki internet pazarında halen taklitçi e-ticaret sitelerinin olduğunu belirtti. Konferansta teklif veren 33 İnternet şirketinin yarısından çoğu Türkiye’de yaşayan Türklere Türk ürünlerini satmayı amaçlayan alışveriş sitelerinden oluşuyor.

Eleştirmenler genelde bu taklitçileri küçümsüyorlar; fakat bu kişiler sistemin gelişiminde önemli bir rol oynuyor. Girişimcilerin yapacakları işleri öğrenmeleri gerekiyor. Başarısı kanıtlanmış bir örneği model alıp onun Türk versiyonunu yapmak hem daha güvenli hem de daha hızlı. Pond Ventures’dan Charles Irving bu taklitçilerin uluslararası yatırımcılar için ilgi çekici olmaması için bir neden yok, diye belirtti. Üç milyonu Almanya’da olmak üzere dünya çapında 80 milyonu bulan Türk nüfusu ile yatırımcıların radarlarına takılacak büyüklükte bir şirket kurmak mümkün.

Türkiye’nin en yeni girişim şirketi 212 Ventures’ın kurucusu Ali Karabey piyasanın gerçekten ilerlemesi için halen çözülmesi gereken problemler olduğunu belirtti. Karabey’e göre yatırımcılar paralarını ancak şirket satıldığında alabiliyor ve Türk şirketleri için çıkış yolu o kadar da kolay değil. Türkiye’deki internet pazarı şu anda internet şirketlerinin büyüklüğüne uygun değil bu yüzden ticari ucuzluk en olası çıkış yolu olarak görünüyor ve şimdiye kadar bu satışlar yerel şirketlerden çok uluslararası şirketlere yapıldı.

Diğer yandan şu an internet piyasası önündeki tehdit, Almanya’daki Samwer Brothers tarafından kurulan internet şirketi Rocket Internet. Lüksemburg merkezli Mangrove şirketi yönetici ortağı Hans-Jürgen Schmitz rekabetçileri halka sunma modelinin yerel şirketlerde endişe yarattığını söyledi. İyi finanse edilmiş Rocket sitesinin olma ihtimalinin kendisini Türkiye’deki fırsatları iki kez düşünmeye sevk edeceğini dile getirdi.

Melek yatırımcı Ömer Faruk Akarca Türk yatırımcıların diğer bir endişesinin internet şirketlerinin talep ettiği endişe verici değerlemeler olduğunu dile getirdi. Türkiye’nin başlangıç noktasından doğrudan kaynama noktasına ulaşma riski olduğunu belirtti. Piyasada az da olsa gerçekçiliğin olması çağrısında bulundu. Yatırımcılar rakamlarla kandırılmıyor olsa da Türkiye’nin profili geliştikçe ve sermaye arttıkça insanlar yapılan değerlemelere inanmaya başlayacaklar diye belirtti.

Bütün bunlara rağmen Türkiye yatırımcıların dikkatini çekmeyi başardı. Facebook, Groupon, Etsy ve Spotify’da hissesi bulunan, girişim sermayesi şirketi Accel Partners 300 Türk internet şirketinin düzenlediği bir konferansa 2 kişi gönderme kararı aldı. Bu durum Türkiye’nin ne derece ciddiye alındığını gösteriyor. İstanbul’da çalışan Hollandalı danışman Niels van der Linden ise Rocket’in yarattığı tehdidin abartılmaması gerektiğini belirtiyor: “Şirketlerin var olma hakları yok ve eğer Rocket daha kısa zamanda daha iyi şirketler kurabiliyorsa Türk internet şirketlerinin de bunu öğrenip uygulamaları gerekir. Rekabet iyidir. Şu anda pazarda meydanlar boş; fakat bu uzun sürmeyecek.”

Etkileyici büyüme hızıyla, Avrupa Birliği yolunda ilerlemesi ve Doğu ile Batı arasında önemli bir köprü görevi görmesiyle Türkiye kesinlikle muhteşem bir fırsatlar ülkesi. Şans cesur olandan yana, büyük oynamaya hazır kişiler İstanbul sizi bekliyor! Ve siz diğerleri, kaplan henüz uyanmaya başladı. Uyandığında orada olun.

Kaynak: The Wall Street Journal

Share.

About Author

Yeni Türkiye, ülke ve dünya gündeminin önemli başlıklarını bir araya getirmeyi amaç edinen bir yorum-analiz sitesidir. İç politika, bölgesel ve küresel siyaset, ekonomi ve düşünsel akımları kapsayan geniş bir alanda yayın faaliyeti yürütmektedir. Türkiye ve dünyanın önde gelen medya organlarını, web sitelerini ve düşünce kuruluşlarını düzenli olarak takip eden Yeni Türkiye, sahip olduğu geniş yazar kadrosunun özgün üretimleri dışında en güncel ve seçkin yazılı, sesli ve görsel haber, yorum, analiz ve raporları okurlarıyla buluşturuyor. Türkiye ve dünya gündemine olabildiğince geniş bir perspektifle bakmayı amaçlayan düşünsel bir platform olarak tasarlanan Yeni Türkiye, okuyucularının özgün yorumlarına da yer vermektedir.

Leave A Reply