Yaşa ki göresin…

0

Evren’in en büyük talihsizliği ve belki de ilahi cezası kurduğu düzenin iflasını görecek kadar uzun bir ömre sahip olmasıydı.

Türkiye’nin yedinci cumhurbaşkanı Kenan Evren 98 yaşında hayata gözlerini yumdu. Üçüncü Cumhuriyetin kurucusu olarak bilinen bir devlet adamının ölümü sıradan bir ölüm değildir.

Hele 1980 darbesinin acı hatıraları zihinlerde taze iken. Bu yüzden ölümü, rahmet dileyenlerle rahmet dilemeyi ayıp görenlerin hesaplaştığı bir polemik konusu oldu. Hesabını vermeden gittiğini söyleyerek üzülenlere katılmıyorum.

Uzun yaşamanın ilahi cezalandırma olduğu hayatlar vardır. Evren’in ölüm haberini duyduğumda içime düşen his bu oldu.

Ömrü boyunca iktidarın zirvesinden müebbet hapis cezası aldığı günlere kadar her şeyi yaşadı.

Bin bir türlü övgüden yaşanan her sorunun müsebbibi olarak anılmaya kadar… Elbette hapsedilmenin eziyeti haricinde. 12 Eylül 1980’in kudretli paşası darbeyi yaptığında birçoklarınca ülkeyi terör ve kaos sarmalından kurtaran birisi olarak karşılandı.

Kemalist rejimi yeniden kurmayı hedefleyen Evren, soldan İslamcılara kadar bütün siyasi akımların temsilcilerini ve kadrolarını tasfiye eden kişi olarak tarihe geçti.

Muktedirliğin hazzı içerisinde kendisini Türkiye’nin ikinci Atatürk’ü olarak hissettiği dönemler oldu. Ülkenin tehditlerden arındırıldığını söylerken yüzbinlerin tutuklanmış olmasının ve çok sayıda insanın hapislerde sistematik işkenceye uğramasını önemsemedi. Önemli olan Kemalist rejimin bekası idi.

Dini hayatı bireyin vicdanına hapsedecek bir İslam anlayışını icat etmeyi de laikliğin gereği bildi.

Evren’in en büyük talihsizliği ve belki de ilahi cezası kurduğu düzenin iflasını görecek kadar uzun bir ömre sahip olmasıydı. 1982 Anayasası’nın getirdiği otoriter siyasal sistemin Türkiye’ye ne ölçüde dar geldiğine 1990’ların alacakaranlığında şahit oldu. “Huzur” ve “istikrar” adına topluma ödettiği maliyetlerin siyasi ve ekonomik krizler içerisinde kaybolduğunu görecek kadar çok yaşadı.

Evet her şeyi görecek kadar uzun yaşadı.

Terörün ve enflasyonun hızlıca geri döndüğünü…

Laikliğin banisi olduğu halde Anayasaya koydurduğu zorunlu din dersleri yüzünden laikler tarafından bile sevilmediğini bilecek ölçüde uzun yaşadı.

Diyarbakır Cezaevi’nde uygulanan işkencenin terör belasını ve Kürt sorununu ne hale getireceğini görecek kadar yaşadı. 12 Eylül Anayasası’nın yerine sivil bir anayasa yazamayan siyasi partilerin acziyetini de gördü. Kendisine küfretmekte birleşenlerin yeni bir düzen kuramayışına yalnızlık içinde tanık oldu.

Evren, 28 Şubat sürecinde kurduğu siyasal sistemi restore etmek isteyen haleflerinin başarısızlığını gördü.

Sevmediği İslamcıların hem kendilerini hem de Türkiye’yi dönüştürmelerini hoşnutsuzlukla seyretti.

Üstelik bunun için de, arkasından rahmet okuması beklenecek laikler tarafından hep suçlanarak…

Evren yeteri kadar uzun yaşadı…

Ülkenin bütün siyasi partilerinin cenaze törenine katılmayı reddedeceğini hissedecek kadar.

Bir şeyi beklemezdi muhtemelen…

Bıraktığı siyasi mirasın öldükten sonra CHP’nin dilinde AK Parti’yi suçlamakta kullanılmasını.

Ne demiş eskiler.

Yaşa ki göresin…

Share.

About Author

1993 yılında Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu. 1993-2001 yılları arasında Bilkent Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nde yüksek lisans ve doktora çalışmaları yaptı. Aynı yıllarda Sakarya Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü’nde araştırma görevlisi olarak çalıştı. 2001-2009 yılları arasında Sakarya Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde öğretim üyesi olarak çalıştı. 2010-2011 eğitim yılını George Mason Üniversitesi’nde misafir öğretim üyesi olarak geçiren Duran, halen İstanbul Şehir Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde siyaset bilimi profesörü olarak çalışmalarına devam etmektedir. Değişik kitap ve dergilerde Türk düşünce tarihi, Türk dış politikası, İslamcılık, Avrupa, demokrasi ve sivil toplum konularını işleyen Türkçe ve İngilizce makaleleri bulunan Duran’ın, 19. Dönem Parlamento Tarihi (3 cilt) başlıklı bir de kitabı yayımlanmıştır. Duran ayrıca, Dönüşüm Sürecinde Türkiye, Dünya Çatışma Bölgeleri I-II, Ortadoğu Yıllığı 2008, Türk Dış Politikası Yıllığı 2009 , 2010, 2011 ve 2012 adlı eserlerin editörleri editörleri arasında olup, SETA'nın Genel Koordinatörlük görevini sürdürmektedir.

Leave A Reply