Yeni Türkiye

Erdoğan'ın hesaplaşma siyaseti

Erdoğan'ın hesaplaşma siyaseti

29 Ağustos 2014 Cuma -  Burhanettin Duran

Gazi Mustafa Kemal'in mirası dönüştürülerek Erbakan'ın arayışı ile sentezleniyor. Cumhuriyet sadece dönüştürülmüyor tarihi de yeniden yazılıyor. Bu, hem Cumhuriyet'in birikimi ile hem de İslamcılıkla hesaplaşma aslında.

Nereden nereye...

Nereden nereye...

29 Ağustos 2014 Cuma -  Ufuk Ulutaş

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu... Bundan 17 sene önce birisi, 2014 yılında Türkiye siyasal sisteminin en tepesine bu iki isim oturacak deseydi muhtemelen önüne Hürriyet’in “Muhtar bile olamaz” manşetli nüshası koyulacaktı.

Sen Bizim Duamızsın

Sen Bizim Duamızsın

28 Ağustos 2014 Perşembe -  Cemile Bayraktar

Ahmet Davutoğlu, ilk konuşması sırasında birçok mühim şey söylemekle birlikte önemli bir noktaya vurguda bulundu: "Siyasetimizin ahlakı, Şeyh Edebali'nin ahlakıdır. İnsanı yaşat ki, devlet yaşasın ahlakıdır."

Güven ve helalleşme siyaseti

Güven ve helalleşme siyaseti

28 Ağustos 2014 Perşembe -  Fahrettin Altun

Cumhurbaşkanı, Başbakan, Hükümet ve Parti arasında kurulması kuvvetle muhtemel uyumlu çalışma ortamı da önem arz ediyor. Bu yönüyle AK Parti, gerekten de bir restorasyon, inşa ve ihya imkanıyla karşı karşıya.

Devir teslim

Devir teslim

28 Ağustos 2014 Perşembe -  Taha Özhan

Eski Türkiye’nin yeni Türkiye’ye bir devir teslim törenini bile çok görmesi aslında vesayet rejiminin yaşadığı travmayı gösteriyordu.

AK Parti kongresi

AK Parti kongresi

28 Ağustos 2014 Perşembe -  Hatem Ete

AK Parti’nin genel başkan değişimi gündemiyle toplanan olağanüstü kongresi, Erdoğan’ın süreç yönetimindeki liderliği ve Davutoğlu’nun taban ve teşkilatlara güven veren konuşmasıyla, parti bütünlüğünü pekiştiren, değişim korkusunu bertaraf eden şekilde sonuçlandı.

'Yeni Türkiye'nin hâkim partisi

'Yeni Türkiye'nin hâkim partisi

27 Ağustos 2014 Çarşamba -  Galip Dalay

AK Parti’nin önümüzdeki dönemdeki asıl sınavı; kendi toplumsal tabanının hızla değişen talep ve sorunlarına ne ölçüde cevap vereceği olacaktır.

Rota aynı Başbakan farklı

Rota aynı Başbakan farklı

26 Ağustos 2014 Salı -  Galip Dalay

Davutoğlu isminde karar kılınmasıyla AK Parti, hem parti içerisine yönelik dizaynlara kapalı olduğu hem de bugüne kadar izlediği siyasetin temel çizgisi ile felsefesine sadık kalacağı mesajını verdi.

Yeni Türkiye'ye yeni reçete: hem strateji hem derinlik

Yeni Türkiye'ye yeni reçete: hem strateji hem derinlik

26 Ağustos 2014 Salı -  Hatice Karahan

2000'li yılların başında adeta her iki kanadı da kırılmışken, madde ve mana reçetesini yeniden uygulayan iradeyle yükselen Türkiye, bugün taze bir dönüşümün içine girme gayretinde...

Niçin Davutoğlu?

Niçin Davutoğlu?

26 Ağustos 2014 Salı -  Taha Özhan

Özellikle berbat bir tercüme bürosunun ötesinde düşünsel faaliyeti bulunmayan, Batı’da(n) ezberledikleri ve akıllarında kalanları Türkçe aktarmaktan başka bir özelliği olmayan, 28 Şubat’la her türlü tefessühün zirvesine çıkmış kalemlerin ontolojik bir düşmanlık besledikleri bir isim oldu.

Dış politikada Davutoğlu tarzı

Dış politikada Davutoğlu tarzı

26 Ağustos 2014 Salı -  Ufuk Ulutaş

Davutoğlu dönemi dış politikası doğal avantajlarımızı ve Türkiye’nin gerçek sıkletini gündeme taşıdı. Bu Türkiye’nin yerlilerini ve dostlarını memnun etti, diğerlerini etmedi.

Davutoğlu neyi sembolize ediyor?

Davutoğlu neyi sembolize ediyor?

26 Ağustos 2014 Salı -  Hatem Ete

12 Eylül (2010) referandumu ile 10 Ağustos (2014) Cumhurbaşkanlığı seçimleri arasındaki dört yıllık dönemin siyasal denklemi, “Yeni Türkiye’yi inşa” hedefi üzerinde yaşanan iktidar mücadelesiydi.

Davutoğlu tercihinin siyasal anlamı

Davutoğlu tercihinin siyasal anlamı

26 Ağustos 2014 Salı -  Fahrettin Altun

Davutoğlu isminde karar kılınması, vizyoner ve kurucu bir akla sahip bir figürle yol alınmak istendiğini gösteren bir durum.

Kutuplaşma endişesi

Kutuplaşma endişesi

26 Ağustos 2014 Salı -  Nigar Tuğsuz

Türkiye siyasetinin hayaletlerden ve söylentilerden kurtulduğu, gerçek kişiliklerin, değerlerin ve beklentilerin aynı anda sahne aldığı son derece sahici bir gündemin içindeyiz.

Davutoğlu'nun siyasi ufku

Davutoğlu'nun siyasi ufku

26 Ağustos 2014 Salı -  Burhanettin Duran

Siyasetçi Davutoğlu da kendi düşünce dünyası ile Türkiye'nin ihtiyaçları ve realiteleri arasında bir sentez yakalamak zorunda. Önümüzdeki dönemde Davutoğlu sentezlerin adamı olma durumunda.