Avrupa Birliği’nden Suriye’ye yardım

0

Avrupa Komisyonu, 24 Haziran’da Suriye’ye insani ve ekonomik yardım için 400 milyon Euro ek kaynak ayrıldığını dile getirdi. Böylece Avrupa’nın bölgeye yaptığı yardım miktarı 1,25 milyar Euro’ya ulaşmış oldu.

Avrupa Komisyonu 24 Haziran Pazartesi günü Suriye çatışması ve bunun beraberinde getirdiği sonuçlar konusunda “küresel yaklaşımını” dile getirdi. Komisyon bölgeye insani ve ekonomik yardım için 400 milyon Euro ek kaynak ayrıldığını dile getirdi. Böylece Avrupa’nın bölgeye yaptığı yardım miktarı 1,25 milyar Euro’ya ulaşmış oldu. Suriye’de yaşananları son yılların en vahim insani durumu olarak adlandıran Komisyon başkanı José Manuel Barroso uluslararası kamuoyunu Avrupa Birliği ülkelerini örnek almaya çağırdı. Şu an Suriye’deki iç savaştan kaçan 1,6 milyon Suriyeli mülteci bulunuyor.

AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, Brüksel’in önceliğinin parçalanmamış, kapsayıcı ve demokratik bir Suriye vizyonunu temel alan bir siyasi müzakere sürecinin başlatılması olduğunu belirtti.

Avrupa’daki dışişleri bakanları 24 Haziran Pazartesi Lüksemburg’da bir araya geldi. Bakanlar özellikle Suriye konusuna değindiler fakat konuyla ilgili yeni karar almadılar. Avrupa Birliği ülkeleri bazı konularda bölünmüş durumda. 27 Mayıs’ta Paris ve Londra, Suriye Ulusal Koalisyonu’na yardım etmek için 1 Ağustos tarihinde silahlar üzerindeki ambargoyu kaldırmaya karar vermişti.

27’ler arasında bir uzlaşı yok

Bazı AB ülkeleri muhalefeti silahlandırmanın siyasi bir çözüme varılmasına katkıda bulunacağını düşünüyor. Bazıları ise bunun siyasi çözümü çıkmaza sokacağını ileri sürüyor. Resmi olarak Brüksel’in “Cenevre 2” olarak adlandırılacak konferansın düzenlenmesi için Amerika ve Rusya’ya yardım etmek istediği söylense de Avrupa Topluluğu şu an için güvenilir bir muhatap değil.

Suriye Halkının Dostları muhalefete yapılan yardımları artırıyor

27’ler özellikle de İran’ı müzakere masasına çağırıp çağırmama konusunda oy birliğine varamıyorlar. Paris buna karşı çıkarken, öte yandan Tahran ile nükleer müzakereleri yürüten Catherine Ashton bu fikri savunuyor.

Genel olarak bakacak olursak devlet başkanları şu an Cenevre 2 konferansının asıl amacının ne olduğunu sorguluyor.

Brüksel’deki bir diplomatik kaynağa göre bu konferans projesi bir diplomatik rutini sürdürmek ya da uluslararası kamuoyunu kışkırtmak için yapılmıyor. Amaç bu durum için ciddi olarak bir şeyler yapmak ve bu konuda gidilecek daha çok yol var.

Kaynak: Le Monde, 26 Haziran 2013

Fransızcadan çeviren: Gülgün Kozan Köse

Share.

About Author

Yeni Türkiye, ülke ve dünya gündeminin önemli başlıklarını bir araya getirmeyi amaç edinen bir yorum-analiz sitesidir. İç politika, bölgesel ve küresel siyaset, ekonomi ve düşünsel akımları kapsayan geniş bir alanda yayın faaliyeti yürütmektedir. Türkiye ve dünyanın önde gelen medya organlarını, web sitelerini ve düşünce kuruluşlarını düzenli olarak takip eden Yeni Türkiye, sahip olduğu geniş yazar kadrosunun özgün üretimleri dışında en güncel ve seçkin yazılı, sesli ve görsel haber, yorum, analiz ve raporları okurlarıyla buluşturuyor. Türkiye ve dünya gündemine olabildiğince geniş bir perspektifle bakmayı amaçlayan düşünsel bir platform olarak tasarlanan Yeni Türkiye, okuyucularının özgün yorumlarına da yer vermektedir.

Leave A Reply