CHP Suriye’ye girecek!

0

Dört seneyi aşkın bir süredir Esed rejiminin sınır ihlalleri ve Reyhanlı’da olduğu gibi terör saldırılarında bile Suriye’ye girmeyen; sürekli bölgesel ve uluslararası koordinasyon çağrısı yapan Türkiye, elbet “Türkiye Suriye’ye girecek” lobisi kamuoyunu sarssın diye Suriye’ye girmeyecektir.

“Türkiye iki gün içerisinde Suriye’ye girecek” haberi gündeme bomba gibi düştü; daha doğrusu düşmedi. Paralel medyadan müzmin muhalefet medyasına kadar bu günlerde derin ittifaklar yürüten yoldaşlar, CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin’in bu “kamuoyunu sarsacak” iddiasına zihinlerinde binlerce tilki dolaşır bir şekilde atladılar. Kafalarında deli sorular. Gürsel Tekin de bu vesileyle kendini gündeme getirmiş oldu; seçim arifesinde iyi taktik. Başbakan Davutoğlu’na yaptığı “beni muhatap al” çağrısı da karşılık bulursa (pek muhtemel değil) tadından yenmez.

Malumunuz Suriye Devrimi başlayalı dört seneyi aşkın bir süre geçti. Bu süre zarfında aynı mecraların fos çıkan iddialarını temel alsaydık Türkiye’yi Suriye’ye defalarca girecek zannedecektik. Artık kendilerinin de önleyemediği kronik bir hastalığa döndü bu iddialar. Meselenin ilginç yanı ise kendinden yanmalı motor misali kendi iddiaları üzerinden yine kendi iddialarını baz alarak eleştiri ve hatta hakaret oklarını hükümete yönlendirmeleri.

Önce “Türkiye Suriye’ye girecek” iddiası itinasız bir şekilde ortaya atılır. Sonra bu iddiayı baz alan “Türkiye bizi savaşa sokacak” çığırtkanlığı yapılır. Ardından Başbakan Davutoğlu’nun uluslararası ilişkiler metinlerinden hareketle “komşularla aramızı bozdular” ezberine başvurulur. Üç gün geçer, beş gün geçer, kendi kendini doğrulayamayan kehanetleri buharlaşınca da, ya “cesaret edemediler” seviyesizliği ya da “savaşı biz engelledik” züğürt tesellisiyle yeni bir kara propaganda kampanyasında görüşmek üzere kamuoyuna veda ederler.

Oysaki Türkiye Suriye’ye zaten girmeyecektir. Dört seneyi aşkın bir süredir Esed rejiminin sınır ihlalleri ve Reyhanlı’da olduğu gibi terör saldırılarında bile Suriye’ye girmeyen; sürekli bölgesel ve uluslararası koordinasyon çağrısı yapan Türkiye, elbet “Türkiye Suriye’ye girecek” lobisi kamuoyunu sarssın diye Suriye’ye girmeyecektir. Tabi ki bu süreçte CHP heyetleri Suriye’ye girmeye devam edecektir.

Hakkımız Saklı

Mamafih, bir tezkeremiz de var Meclis’te kabul edilen ve şöyle başlayan: “Türkiye’nin ulusal güvenliğine yönelik terör tehdidi ve her türlü güvenlik riskine karşı uluslararası hukuk çerçevesinde gerekli her türlü tedbiri almak, Irak ve Suriye’deki tüm terörist örgütlerden ülkemize yönelebilecek saldırıları bertaraf etmek ve kitlesel göç gibi diğer muhtemel risklere karşı güvenliğinin idame ettirilmesini sağlamak, kriz süresince ve sonrasında hasıl olabilecek gelişmeler istikametinde Türkiye’nin yüksek menfaatlerini etkili bir şekilde korumak ve kollamak, gelişmelerin seyrine göre ileride telafisi güç bir durumla karşılaşmamak için süratli ve dinamik bir politika izlenmesine yardımcı olmak üzere hudut, şümul, miktar ve zamanı hükümetçe takdir ve tayin olunacak.”

Bu şartların vaki olması halinde yapılacak her türlü müdahale uluslararası hukukta da millet vicdanında da meşrudur. O vakit “Türkiye Suriye’ye girecektir”. Yine o vakit asıl derdi iç siyasi hesaplaşmalar ve/veya Suriye Baas’ına hayat üflemek olanlar yine “kamuoyunu sarsacak” iddialarına başvuracaktır.

Share.

About Author

SETA’da Dış Politika Araştırmaları Direktörlüğü görevini yürüten Ufuk Ulutaş, Bilkent Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde lisans ve Ohio State Üniversitesi tarih bölümünde yüksek lisans derecelerini tamamladı. Ohio State Üniversitesi’nde doktora adayı oldu. Kudüs İbrani Üniversitesi’nde İbranice ve Ortadoğu politikası dersleri aldı. 2004-2009 yılları arasında Ohio State Üniversitesi’nde ders verdi. Mershon Uluslararası Güvenlik Çalışmaları Merkezi’nde araştırma asistanı ve Melton Yahudi Çalışmaları Merkezi’nde önce “Samuel M. Melton” ardından “George M. & Renée K. Levine” araştırmacısı olarak çalıştı. SETA Washington DC’de Ortadoğu Programı Koordinatörlüğü görevini yürüttü. Ortadoğu siyaseti ve tarihi, İsrail ve Yahudi tarihi, Türk dış politikası ve ABD’nin Ortadoğu politikası üzerine çok sayıda akademik makale ve rapor kaleme aldı. Halen TRT Türk kanalında “Küresel Siyaset” isimli dış politika ağırlıklı bir program sunmakta ve Akşam Gazetesi’nde köşe yazarlığı yapmaktadır.

Leave A Reply