Şimdi Türkiye’nin zamanı

0

Mükemmel bir büyüme ve sağlıklı ekonomik projelerle geçen bir on yıl, son dönemde Türkiye hakkında çıkan kötü haberleri bastırabilecek mi?

Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne kabul yolunda istikrarlı bir ülke olarak zorlukla elde ettiği ün, 28 Mayıs tarihinde İstanbul Taksim’deki Gezi Parkı’nda yapılan oturma eyleminin şiddet olaylarına dönüşerek ölümlü hükûmet karşıtı gösterilere neden olmasıyla birlikte zarar gördü.

Yaşanan şiddet olayları, Arap Baharı ayaklanmaları sırasında siyasi ve ekonomik istikrarı nedeniyle takdir edilen bu ülke için keskin bir dönüş oldu. Ancak mükemmel bir büyüme ve sağlıklı ekonomik projelerle geçen bir on yıl, son dönemde Türkiye hakkında çıkan kötü haberleri bastırabilecek mi? Alliance Grain Traders’in Kurumsal İlişkiler ve Yatırımcı İlişkileri Direktörü Ömer el Katib öyle olacağını düşünüyor.

Katib, ülkenin hâlâ çekici bir yatırım ortamına sahip olduğunu söylüyor. Katib’in mercimek ve fasulye ihraç eden şirketi, on yılı aşkın bir süredir Türkiye’de iş bağlantılarına sahip ve el Katib, ülkeyi terk etmek gibi bir niyeti olmadığını söylüyor.

El Katib, yaşanan şiddet olaylarıyla ilgili olarak “Şirketimizin bakış açısında herhangi bir etkisi yok.” dedi. Türkiye’nin piyasalara erişim ve yakınlığına işaret ederek bölgede pek çok ülkeyle serbest ticaret anlaşmaları ve AB ile Gümrük Birliği anlaşmasına sahip olduğunu söyleyen Katib, “Kanada şirketleri ve Kanadalı üreticiler için de kesinlikle pek çok fırsat var.” dedi.

Ayrıca Ernst&Young’un 2013 araştırması, genç, yetenekli iş gücünün, siyasi istikrarının ve coğrafi konumunun Türkiye’yi eşsiz ve çekici bir yatırım fırsatı hâline getirdiğini ortaya koydu.

Türkiye, 33 yıl önce yabancı yatırımcılara ev sahipliği yapmaya başladığında sadece 18 milyon dolarlık yabancı yatırım akışına sahipti. Şimdi toplam yabancı yatırım değeri 138,3 milyar dolara yükselirken araştırma, yabancı piyasaların ülkeyi dikkate aldıklarını gösteriyor.

Türkiye, yıllardır ekonomisini güçlendirerek yabancı şirketleri çekmek için çalışıyor. Ülke ayrıca AB’ye katılma planı çerçevesinde özel sektöre daha güçlü bir rol veren ve doğrudan yabancı yatırımı teşvik eden çeşitli makroekonomik politikalar da benimsedi.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’ne (OECD) göre Türkiye’nin yıllık ortalama yüzde 5,2’lik büyüme oranıyla 2012-2017 yıllarında OECD üyeleri arasında en hızlı büyüyen ekonomi olması, yüksek ulusal hedeflere ulaşması bekleniyor. 2023 yılına kadar Türkiye’nin dünyanın en iyi 10 ekonomisi arasında olacağı düşünülüyor.

Türkiye’nin Kanada Büyükelçisi Tuncay Babalı, Türkiye’nin yabancı piyasaların yanlış algılarıyla mücadeleye devam edeceğini söylüyor.

Babalı, “Bir yanlış algılama Türkiye’nin iyi çeşitlenmiş, Batı tarzı ekonomiye sahip olmadığı olabilir. Bazıları için bu, ülkenin Avrupa Birliği’nin bir parçası olmamasından kaynaklanıyor olabilir, bazıları ise Ortadoğu ile daha yakından bağlantılı olduğunu düşünüyor. Dolayısıyla yabancı işletmeler Türkiye’nin, Avrupa-Batı tarzı ekonomiden ziyade daha Ortadoğulu veya gelişmekte olan piyasa ekonomisi olduğu konusunda yanlış bir algılayış içinde olabilir, gerçek olan bu.” dedi.

Babalı, direncinin, istikrarının ve stratejik coğrafi konumunun – 50’yi aşkın ülkenin İstanbul’dan üç saatlik uçuş mesafesinde olması – yabancı yatırımcıları ikna etmeye yardımcı olduğunu söyledi.

Kanada’nın eski Türkiye Ticaret Ataşesi Mike Ward, Kanada hükûmetini bu ülkeyle daha çok ilgilenmesi için ikna etmeye çalıştı. Federal hükûmete göre 2011 yılında Kanada ile Türkiye arasındaki ticaret yaklaşık 2,4 milyar dolardı. Ward, “Ancak hâlâ büyük bir boşluk var.” dedi.

Ward, “Kesinlikle Kanadalı firmalar arasında ulusal ve bölgesel düzeyde Türkiye’de iş yapma konusunda büyük bir heves var.” diyerek, iletişim ve teknoloji sektörlerinden temsilcilerden oluşan bir Kanada ticaret heyetinin kısa süre sonra Türkiye’yi ziyaret edeceğini duyurdu.

Kaynak: The Globe And Mail

Çeviren: BYEGM 

Share.

About Author

Yeni Türkiye, ülke ve dünya gündeminin önemli başlıklarını bir araya getirmeyi amaç edinen bir yorum-analiz sitesidir. İç politika, bölgesel ve küresel siyaset, ekonomi ve düşünsel akımları kapsayan geniş bir alanda yayın faaliyeti yürütmektedir. Türkiye ve dünyanın önde gelen medya organlarını, web sitelerini ve düşünce kuruluşlarını düzenli olarak takip eden Yeni Türkiye, sahip olduğu geniş yazar kadrosunun özgün üretimleri dışında en güncel ve seçkin yazılı, sesli ve görsel haber, yorum, analiz ve raporları okurlarıyla buluşturuyor. Türkiye ve dünya gündemine olabildiğince geniş bir perspektifle bakmayı amaçlayan düşünsel bir platform olarak tasarlanan Yeni Türkiye, okuyucularının özgün yorumlarına da yer vermektedir.

Leave A Reply